Federacja

Miejsce urzędowania Jego Królewskiej Wysokości Norberta de Catalán i Jego Dworu.

Moderator: Król

Awatar użytkownika
Norbert de Catalan Stempel
Król
Król
Posty: 1410
Rejestracja: 25 mar 2020, 14:10
Lokalizacja: Valencia
Kontakt:

Medale Pamiatkowe

Odznaczenia

Federacja

Post autor: Norbert de Catalan »

Moi drodzy

Mam pewien pomysł odnośnie likwidacji Skarlandu jako państwa formalnie federalnego i zastąpienie go nieco prostszą formą państwa unitarnego na wzór współczesnej Hiszpanii.
Mianowicie zmiany w Konstytucji objęły by głównie działy związane z podziałem administracyjnym i ewentualnym przyjmowaniem państw do Skarlandu.

W kwestiach ogólnych zmieniłbym Zgromadzenie Narodowe w Radę Narodową gdzie jak dotychczas prawo głosu i wypowiadania się miałby każdy obywatel Skarlandu - jednocześnie likwidując wybory deputowanych bo stracą sens.
Dodatkowo powołałbym Radę Gubernatorów czyli mianowaną przez Króla tzw. izbę wyższą parlamentu. Członkami Rady stawali by się Gubernatorzy poszczególnych krajów koronnych lub powołani przez nich przedstawiciele - 1 region = 1 przedstawiciel. Brak możliwości łączenia mandatów czyli nie można będzie być członkiem obu Rad jednocześnie. Mimo iż formalnie będzie to izba wyższa parlamentu będzie pełniła jedynie funkcję doradczą. Rada ta będzie mogła zajmować stanowiska i przedstawiać je w Radzie Narodowej ale nie będzie ono dla obywateli wiążące w żaden sposób. Rada będzie mogła proponować Królowi weto lub zmiany w głosowanych ustawach, traktatach itd. a także zmiany i propozycje do statutów autonomicznych.

Teraz kwestie regionów
Całkowita likwidacja wicekrólestw czyli Wicekrólestwo Białogóry połączyć z Agurią, Wicekrólestwo Estelli Wschodniej albo połączyć ze Skarlandem Metropolitalnym albo podnieść rangę do kraju koronnego. Całkowita rezygnacja z Wicekrólestwa Aztec z uwagi na odległość.
Kraje koronne będą działać w ramach statutu autonomicznego. Głową państwa (regionu) będzie Król Skarlandu zaś w jego imieniu władzę będzie sprawował Gubernator, który będzie zarówno władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą czyli 3 w 1. Stolice będą miastami królewskimi, które będą wyłączną własnością Króla Skarlandu czyli tak jak dotychczas.

Przyjmowanie nowych krajów koronnych wiązać się będzie ze zgodą Rady Narodów na przyłączenie nowego podmiotu. Kraj przyjmowany przekazuje tytuły lub je tworzy i przekazuje na Króla Skarlandu - nie może być aby Król kraju XYZ był nadal królem alby, żeby Prezydent republiki ABC został królem w koronie ABC...

Wszystko inne pozostawało by bez zmian.
Obrazek
(-) Norbert I de Catalán
Jego Królewska Mość Król Skarlandu, Agurii, Aztec, Białogóry, Estelli Wschodniej i Francji, Wielki Książę Rotrii
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Miguel de Catalan »

Zmiany potrzebne są. Zgodzę się wstępnie na zmiany. Tez myślałem o pewnych zmianach właśnie odnośnie ziem i ich podziału. Aztec za daleko. Białogórę połączyć. Estellę tez można by porzucić bo jest za Francją oraz RON dlatego tez jest ta odległość. Skupmy się na tym co tu na kontynencie blisko macierzy.
Rozmawiałem już z kilkoma osobami i przedstawiłem im pomysł w pewnych zmianach w naszej gospodarce. Wstępnie wsparli projekt.

Jeśli chodzi o zmiany nazw instytucji, organów to popieram jeśli pomoże to nam usprawnić państwo.
Mamy 8 obywateli i musimy zrobić tak aby każdy się zaangażował. Niestety ale aktywnych mamy tylko 6 osób.
Jeśli sprawnie i szybko zrobimy reformy to lepiej dla Skarlandu. Pomogę , zaangażuję się. Zajmuję się obecnie mundialem i staram się jeszcze kwestiami technicznymi oraz nadrobieniem zaległości i pracy. Potrzeba zdecydowanych ludzi i ich działania.
Awatar użytkownika
Bruno Petrowicz Catalan Stempel
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Posty: 1240
Rejestracja: 28 sie 2020, 12:17
Lokalizacja: Zamek Bracz

Medale Pamiatkowe

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Bruno Petrowicz Catalan »

Wasza Królewska Mość
Przedstawione propozycje zmian popieram i jestem do dyspozycji. Kto patrzy ten widzi, co Wicekrólestwa to praktycznie martwe regiony i reorganizacja terytorialna jest wręcz koniecznością.

Również w kwestii zmian dotyczących Zgromadzenia Narodowego udzielam poparcia. Uważam że jest to ruch w dobrym kierunku. Moją wątpliwość budzi jedynie zakaz łączenia mandatów w Radzie Narodowej i Radzie Gubertatorów. Jest nas stosunkowo mało, a osób aktywnych można policzyć na palcach jednej reku. Więc takie rozwiązanie sprawi że w każdej Radzie będzie zasiadać po 2 maksymalnie 3 osoby. Mimo to sądzę że możemy spróbować jak to będzie funkcjonować w praktyce.

Istotną sprawą w zapowiedzianej reorganizacji struktur państwa będzie kwestia Generaliatu. Biorąc pod uwagę uprawnienia jakie otrzymają gubernatorzy rząd centralny straci na znaczeniu. Zakres władzy Generaliatu ograniczy się w zasadzie do Korony Królestwa Skarlandu. Skoro gubernatorzy nie wejdą w skład Rady Narodowej to może włączyć ich w skład Generaliatu jako pełnomocnych ministrów króla d/s powierzonych terytoriów, którymi faktycznie będą. Zaś przewodniczącemu Generaliatu jako pierwszemu ministrowi będą podlegać sprawy Korony Skarlandu. Oczywiście to mój punkt widzenia, dlatego z ciekawością poznam jak tą sprawę widzi Wasza Królewska Mość i reszta obywateli.
Bruno Petrowicz Catalan
Obrazek
Awatar użytkownika
Bruno Petrowicz Catalan Stempel
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Posty: 1240
Rejestracja: 28 sie 2020, 12:17
Lokalizacja: Zamek Bracz

Medale Pamiatkowe

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Bruno Petrowicz Catalan »

Oficjalnie mamy 9 obywateli, dlatego niebywale dziwne jest tak znikome zainteresowanie propozycją zmian Konstytucyjnych w organizacji struktur państwa nakreślonych przez Jego Królewską Mość. Moi drodzy, czy Wam naprawdę są obojętne losy Skarlandu ? Nikt nie wymaga codziennej obecności, ale może czas by poświęcać choć parę minut co drugi dzień by wypowiedzieć się w istotnych dla kraju sprawach.

Myślę, że przy tak słabym zaangażowaniu tak wielu obywateli tworzenie Rady Narodowej w której będą zasiadać wszyscy obywatele z wyłączeniem gubernatorów, czyli jedynie aktywnych osób nie ma większego sensy. Praca Rady w takim składzie będzie jeszcze mniej efektywna niż obecnie Zgromadzenia Narodowego. Proponuję więc by zaniechać planu przekształcenia Zgromadzenia Narodowego w Radę Narodową, a zmiany poszły w kierunku likwidacji wyborów deputowanych i mianowaniu ich przez króla. Dokładniej chodzi o zmianę art 20 konstytucji który otrzyma brzmienie "

Art. 20.
1. Kortezy Generalne składają się z deputowanych, powoływanych dekretem królewskim na czas nieoznaczony.
2. Kadencja każdego deputowanego trwa do czasu odebrania mandatu zgodnie z postanowieniami art 21 Konstytucji.

Art. 23 ulega wykreśleniu.

Proszę Waszą Królewską Mość o rozważenie tych propozycji, które w obecnej sytuacji wydają się nieodzowne. Wprowadzenie tych zmian nie stoi w sprzeczności z planowanym powołaniem Rady Gubernatorów jako organu doradczego, choć nie wiem czy istnieje potrzeba formalnego powoływania Rady bo gubernatorów i tak powołuje Wasza Królewska Mość i są oni przedstawicielami króla i najbliższymi współpracownikami. W kwestii likwidacji wicekrólestw jestem całkowicie za i mam głębokie przekonanie, że poprawi to funkcjonowanie regionów i zlikwiduje białe plamy na mapie Skarlandu.
Bruno Petrowicz Catalan
Obrazek
Awatar użytkownika
Sofia de Medici y Zep
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2020, 14:14

Re: Federacja

Post autor: Sofia de Medici y Zep »

Trzeba zlikwidować urzędy, a także monarchie lokalne na rzecz unitaryzmu państwowego. Ja osobiście powoli mniej będę działała w Skarlandzie, gdyż pracuje nad odrodzeniem Cesarstwa Surmeńskiego. Ponadto w mojej ocenie powinniśmy stworzyć monarchię absolutną. Twierdzę, że najbardziej aktywni i zasłużeni powinni być włączeni do powoływanej przez Króla rady, a właściwie Zgromadzenia Konsultacyjnego. Natomiast ws. wojska i bezpieczeństwa powinno powołać się z ekspertów Narodową Radę Bezpieczeństwa.


Ponadto mamy 4 linie Domu Katalońskiego. Więc wraz z zniesieniem regionalnych monarchii proponuję, abyśmy przekształcili się w monarchię elekcyjną, gdzie monarchę wybierze Rada Tronu, która będzie złożona z członków Panującego Rodu.
Sofía Leonor
Σοφία Ελεονόρα
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Miguel de Catalan »

Ze względu na małą aktywność i niezbyt dużą ilość obywateli władzę ustawodawczą powinno mieć zgromadzenie (lub jak kto woli sobie to nazywać inaczej.) oraz Król i namiestnicy na terenach sobie podległych.
Władze sądownicza król, chyba ze to jego sadzimy to ogół obywateli, albo sąd. władzę wykonawczą Król i namiestnicy na terenach sobie podległych. Sąd na mieszkańcem Agurii winien spoczywać na namiestniku jeśli sprawa dotyczy Agurii a nie całego państwa. Jeśli tak wszystko ułatwimy, będzie mniej miejsc i mniej przepisów.

I zostanie nam jedynie zredukować ilość namiestnictw, wicekrólestw poprzez wcielenie, porzucenie.

Zróbmy tylko to szybko. I choć może zabrzmieć to dziwnie to podzielmy się wpływami władzą. Bo musimy się dogadać co każdy będzie robił i czym się zajmował.

Jak załatwimy podział, redukcję, sprawy prawne, to weźmiemy i zajmiemy się finansami i podatkami. System bowiem nie będzie działał sprawnie jeśli tylko jedna osoba miałaby nim zarządzać. Jeśli każdy obywatel będzie miał jakąś funkcję czy to jako namiestnik czy jako dowódca wojsk, czy jako dyplomata, albo jakiś inny urząd to będzie wszystko sprawniej działało.
Ustalmy zatem co i jak. Jakie poprawki? Kto je prezentuje. Niestety ale póki nie zrobimy reformy to król jest potrzebny bardziej niż już po. (Sorry trochę to przykre ale taka jest prawda. :? ) Nie oznacza to, że Król jest w ogóle niepotrzebny albo potrzebny na wczoraj ale wiecie sami. To państwo jest państwem Norberta I de Catalana który je założył i to on powinien się wypowiedzieć. :) ;)
Czekam zatem aby kto inny się jeszcze wypowiedział i aby zostały pokazane konkretne poprawki i ustawy.
Awatar użytkownika
Bruno Petrowicz Catalan Stempel
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Posty: 1240
Rejestracja: 28 sie 2020, 12:17
Lokalizacja: Zamek Bracz

Medale Pamiatkowe

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Bruno Petrowicz Catalan »

Sofia de Medici y Zep pisze: 12 sty 2021, 16:56 Trzeba zlikwidować urzędy, a także monarchie lokalne na rzecz unitaryzmu państwowego
Przydało by się jednak trochę konkretów. O jakie urzędy chodzi i jak miał by wyglądać podział administracyjny po likwidacji monarchii lokalnych, bo jak rozumiem idzie o likwidacją Korony Królestwa Agurii, Esteli Wschodniej i Generalnego Gubernatorstwa Francji. Chyba że moja interpretacja idzie za daleko i chodzi tylko o wicekrólestwa.
Sofia de Medici y Zep pisze: 12 sty 2021, 16:56 Ponadto w mojej ocenie powinniśmy stworzyć monarchię absolutną. Twierdzę, że najbardziej aktywni i zasłużeni powinni być włączeni do powoływanej przez Króla rady, a właściwie Zgromadzenia Konsultacyjnego.
Nie jestem przekonany czy tak daleko powinny iść zmiany, bo wprowadzenie takiego ustroju oznacza likwidację Kortez Gernealnych i Generaliatu, przynajmniej w obecnym kształcie.
Miguel de Catalan pisze: 12 sty 2021, 17:03 To państwo jest państwem Norberta I de Catalana który je założył i to on powinien się wypowiedzieć. :) ;)
Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. To państwo jest nas, wszystkich obywateli, a jego twórcą, odnowicielem i obecnym władcą jest Norbert I de Catalan.

Jako król w trosce o przyszłość kraju postanowił przedstawić zmiany w zapisach Konstytucji i oczekuje od nas opinii względem swych propozycji. Nie wątpię że po ich wysłuchaniu przedstawi konkretne propozycje zmian zapisów, stąd tak ważne jest by aktywnie w tym procesie uczestniczyć. :)
Bruno Petrowicz Catalan
Obrazek
Awatar użytkownika
Sofia de Medici y Zep
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2020, 14:14

Re: Federacja

Post autor: Sofia de Medici y Zep »

Wg mnie Metropolita i Aguria wystarczą zasadniczo jako prowincje. Wg mnie absolutyzm jest niezbędny do utrzymania stabilności. Na demokrację przyjdzie czas, gdy będzie nas wiele więcej :)
Sofía Leonor
Σοφία Ελεονόρα
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Miguel de Catalan »

Bruno Petrowicz Catalan pisze: 12 sty 2021, 19:02
Sofia de Medici y Zep pisze: 12 sty 2021, 16:56 Trzeba zlikwidować urzędy, a także monarchie lokalne na rzecz unitaryzmu państwowego
Przydało by się jednak trochę konkretów. O jakie urzędy chodzi i jak miał by wyglądać podział administracyjny po likwidacji monarchii lokalnych, bo jak rozumiem idzie o likwidacją Korony Królestwa Agurii, Esteli Wschodniej i Generalnego Gubernatorstwa Francji. Chyba że moja interpretacja idzie za daleko i chodzi tylko o wicekrólestwa.
Sofia de Medici y Zep pisze: 12 sty 2021, 16:56 Ponadto w mojej ocenie powinniśmy stworzyć monarchię absolutną. Twierdzę, że najbardziej aktywni i zasłużeni powinni być włączeni do powoływanej przez Króla rady, a właściwie Zgromadzenia Konsultacyjnego.
Nie jestem przekonany czy tak daleko powinny iść zmiany, bo wprowadzenie takiego ustroju oznacza likwidację Kortez Gernealnych i Generaliatu, przynajmniej w obecnym kształcie.
Miguel de Catalan pisze: 12 sty 2021, 17:03 To państwo jest państwem Norberta I de Catalana który je założył i to on powinien się wypowiedzieć. :) ;)
Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. To państwo jest nas, wszystkich obywateli, a jego twórcą, odnowicielem i obecnym władcą jest Norbert I de Catalan.

Jako król w trosce o przyszłość kraju postanowił przedstawić zmiany w zapisach Konstytucji i oczekuje od nas opinii względem swych propozycji. Nie wątpię że po ich wysłuchaniu przedstawi konkretne propozycje zmian zapisów, stąd tak ważne jest by aktywnie w tym procesie uczestniczyć. :)
Panowie i Pani.
1. Nie chciałbym abyśmy likwidowali Francji bo jednak "walczyłem i zdobywałem ją". :D :lol: ;)
Jeśli chodzi o urzędy to może ograniczmy niektóre tak jak to pisałem. Aby uprościć.
2. Generalitat to rząd. Czyli on głosuje i robi ustawy i wydaje rozporządzenia. Nie wiem czy jest nam potrzebny.
Jednak to w Generalitacie jest ktoś od wojska, oraz od dyplomacji oraz inni. Może trzeba by zmienić.
Kortezy to taki sejm/senat. Nie mamy tylu obywateli aby kortezy mogły poprawnie działać. Gdyby nasze państwo miało 10 aktywnych obywateli albo 15 to byłoby to możliwe. Jednak na razie nasze próby promocji i zachęcania nie dają widocznych i pożądanych efektów. Podejmowałem próby kontaktu z dawnymi obywatelami, jednak nikt poza dwoma osobami mi nie odpowiedział. A odpowiedzi od tych dwóch nie były takie jak byśmy chcieli bowiem odmówili, tłumacząc to zakończeniem mikronacyjnej kariery i życia. Zatem zobaczymy jak to będzie.
Na razie musimy zrobić zgromadzenie które musi podejmować decyzje i działać jak sejm, senat, rząd. Zgromadzenie Narodowe jest dobre i myślę że może zaspokajać nasze potrzeby. Monarchia Absolutna ma to do siebie że brak monarchy hamuje działania prace sejmu senatu ogólnie ustawodawcze.
Oprócz tego że jestem w Skarlandzie jestem w MAW (Monarchii Austro-Węgierskiej) Tam jest Cesarz który rządzi włada, panuje. Austria i Węgry składają są taka federacją. Obywatele mogą bowiem zostać mianowani, namiestnikami. Np. Ja jestem jednym z takich namiestników. Oni tworzą własne prawo, podlegać i trzymać muszą się jednak Ugody, prawa ogólnego. Myślę że i my możemy zrobić podobnie. Z ta równica że nie robimy wyborów do sejmu i nie mielibyśmy rządu, lub rząd byłby mianowany, tzn. Król mianowałby obywatela A; MSZ, a obywatela X ministrem ... nie wiem...

3. Racja. Mnie chodziło o konkretne poprawki i to żeby JKM się wypowiedział co myśli o dotychczasowych rozważaniach i pomysłach.
Jeszcze co do Organizacji naszego Państwa. Moja wizja:
Król, rząd, namiestnicy, obywatele.
Król panuje i rządzi, podejmuje najważniejsze decyzje, te dotyczące ogólnie naszego państwa. Ma funkcje takie jak namiestnicy, rząd, czyli może np. zastępować namiestnika jeśli go nie ma, a może zajmować się polityką zagraniczną. Dzięki temu jeśli kogoś zabraknie, ktoś zniknie, lub nas opuści to król będzie mógł przejąć obowiązki itd.
Rząd; Nie wsadzałbym tu wojska bo wojsko rządzi się swoimi prawami. Możemy/król może powołać mianować marszałka Sił zbrojnych czyli zwierzchnika wszystkich 3 sił i to on zajmie się całkowicie wojskiem. Oczywiście król cały czas jest nad nim ale wojsko miałoby opiekuna.
Rzad: Prezydent Ministrów Jego Królewskiej Mości, Wiceprezydent oraz Minister Spraw Zagranicznych Jego Królewskiej Mości, oraz Minister Kultury oraz Spraw Wewnętrznych Jego Królewskiej.
Od wojska Marszałek. Król im przewodzi.
Reszta obywateli niebędąca w rządzie razem z tymi co w radzie są biorą udział w obradach Zgromadzenia Narodowego. I razem wespół z rządem robią ustawy itd. Proste. :D
I WAŻNE ! Namiestnik Francji może być w rządzie i brać udział w obradach ZN. Dzięki temu wykorzystujemy aż trzy miejsca, funkcje. Inaczej się nie da. Im szybciej tak zrobimy tym szybciej ułatwimy wszystko.
Teraz trochę o technicznych sprawach. Usuniemy Pałac Buen Retiro w Walencji, Bo Rząd będzie brał udział w ZN, gdzie będzie dziać się akcja i gdzie będą ustawy itd.
Królewska Akademia jest trochę zaniedbana i nie kusi ludzi do nauki itd. Ograniczmy wydziały. Oto co możemy usunąć: Instytut Historii KAS, Instytut Badań Mikronacji KAS, Instytut Wydawniczy KAS, (W Auli też się nic nie dzieje i tak samo w Sali konferencyjnej połączmy to lub usuńmy.)
Zróbmy z naszej uczelni szkołę w której będą mapy, zajmiemy się geografią i Kartografią. Lepiej być mistrzem w jednej dziedzinie niż nikim w wielu. Oczywiście Szkoła oficerska zostaje, bo nie da rady inaczej. Jest to kierunek najbardziej rozbudowany. Niestety ale nie mam czasu aby w końcu cos zrobić w szkole i zająć się pracami Józefa Wilhelma P. oraz Ludwika Potockiego. Jednak już niedługo. :D

Ostatnią sprawą będą finanse. Zajmiemy się nimi kiedy zrobimy powyższe. :)
Awatar użytkownika
Bruno Petrowicz Catalan Stempel
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Osoba spokrewniona z Rodziną Królewską
Posty: 1240
Rejestracja: 28 sie 2020, 12:17
Lokalizacja: Zamek Bracz

Medale Pamiatkowe

Odznaczenia

Re: Federacja

Post autor: Bruno Petrowicz Catalan »

Niektóre propozycje byłbym skłonny poprzeć inne nie. Generalnie rzecz ujmując ja widział bym to tak :

1) Król jako głowa państwa (wszystkich Krajów Koronnych) i zwierzchnik sił zbrojnych, który desygnuje deputowanych do Kortez Gereralnych i najwyższych dowódców rodzajów wojsk.

2) Kortezy Generalne (organ ustawodawczy) w którym zasiadają deputowani powoływani przez króla z aktywnych obywateli Skarlandu.

3) Generaliat (organ wykonawczy) z przewodniczącym i ministrami (spraw zagranicznych, gospodarki i skarbu oraz kultury i nauki).

4) Rada Gubernatorów (organ doradczy d/s wewnętrznych czyli krajowych w którym są gubernatorzy* powoływani przez króla jako rzadcy prowincji.

Gubernatorzy* - z racji małej ilości obywateli mogli by pełnić funkcję deputowanych i ministrów z tym że nie wskazane byłoby łączenie tych dwu funkcji. Czyli gubernator miał by prawo zasiadać w Kortezach Generalnych albo być członkiem rządu.

Teraz kwestia regionów. Przychylam się do propozycji Jego Królewskiej Mości wedle której wicekrólestwa ulegają likwidacji, i tak:

Wicekrólestwo Białogóry zostaje włączone do Korony Królestwa Agurii,
Wicekrólestwo Estelli Wschodniej zostaje włączone do Korony Królestwa Skarlandu lub stają się krajem koronnym. (Korona Królestwa Estelli Wschodniej).
Wicekrólestwa Aztec zostaje zlikwidowane.
Gubernatorstwo Francji zostaje podniesione do rangi kraju koronnego (Korona Królestwa Francji)

Kraje koronne (Aguria, Francja i ewentualnie Estella Wschodnia) będą działać w ramach statutu autonomicznego. Władcą każdego będzie król Skarlandu, a w jego imieniu władzę sprawują gubernatorzy, który będzie zarówno władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą.

Korona Królestwa Skarlandu jako obszar Metropolitalnym nie posiada gubernatora. Władzę tu sprawuje bezpośrednio król, którego w rządzeniu wspomaga przewodniczący Generaliatu jako szef rządu.
Bruno Petrowicz Catalan
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Pałac Królewski El Escorial w Walencji”