TRIDUUM PASCHALNE

Moderator: Duchowieństwo

Awatar użytkownika
Adalbertus Pronobis Stempel
Biskup
Biskup
Posty: 66
Rejestracja: 04 mar 2021, 19:22

Odznaczenia

TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Adalbertus Pronobis »

WIELKI CZWARTEK


W katedrze Świętej Rodziny odbyła celebracja Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył Arcybiskup Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini, Prymas Skarladnu. Do ołtarza wyruszyła uroczysta procesja wejścia. Na jej czele szedł ministrant z dymiącą kadzielnicą, krzyż, akolitki, służba liturgiczna, ksiądz Enrique Sànchez Oviedo i główny celebrans. Podczas procesji towarzyszył śpiew „Ludu kapłański”

Obrazek


Następnie przewodniczący celebrze pozdrowił wiernych i zaprosił do wspólnej modlitwy. Potem odbył się akt pokuty. Po nim zaś odśpiewano uroczyście "Gloria" w towarzystwie dzwonów, które zamilkną do Wigilii Paschalnej.




Potem odbyła się Liturgia Słowa, w której odczytano Ewangelię według świętego Jana:
Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: "Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?" Jezus mu odpowiedział: "Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później". Rzekł do Niego Piotr: "Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał". Odpowiedział mu Jezus: "Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną". Rzekł do Niego Szymon Piotr: "Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!" Powiedział do niego Jezus: "Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy". Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: "Nie wszyscy jesteście czyści". A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: "Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem".
Następnie ksiądz arcybiskup prymas Skarlandu wygłosił kazanie:

Obrazek
Przewielebny księże prałacie,
Umiłowani w Panu siostry i bracia!
Czytania przed ewangelią zapowiadały Eucharystię i przywoływały jej ustanowienie w Wieczerniku. Święty Jan, pisząc stosunkowo późno swoją wersję Ewangelii, daje najbardziej rozbudowany opis Ostatniej Wieczerzy. Pomija jakże ważne świadectwo o ustanowieniu, gdyż zrobili to przed nim inni ewangeliści i apostołowie. Św. Jan przytacza natomiast obrzęd umycia nóg, którego z kolei nie znajdziemy u innych ewangelistów. Była to czynność wykonywana przez niewolników, służbę, bądź kogoś najmłodszego z rodziny, a nie tego, który przewodniczył uczcie paschalnej. W ten sposób każda Eucharystia staje się służbą Boga człowiekowi. Jedna z definicji liturgii określa ją właśnie jako Bożą służbę. Pamiętajmy, że podczas każdej Eucharystii to my jesteśmy – jeśli można tak rzec – obsłużeni i na domiar obsłużeni przez naszego Pana.
Następnie kontynuowano celebrę. Na koniec arcybiskup Adalbertus podziękował za wspólną modlitwę:
Bardzo dziękuję za wspólną modlitwą i zapraszam na kolejne dni tego świętego czasu jakim jest Triduum Paschalne. To w nim wspominamy centralne wydarzenia naszej wiary, a więc Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. Dziś w sposób szczególny swoje podziękowanie kieruję do księdza prałata Enrique, którego nasze umiłowane Królestwo Skarlandu dało Kościołowi Rotryjskiemu. Prośmy również o dar nowych powołań w naszym Królestwie. Celebra się nie kończy, ponieważ jej koniec nastąpi po Wigilii Paschalnej. Dlatego miejmy tę świadomość, że od teraz wszystko co będziemy robić, jest częścią liturgii. Trwajmy więc w modlitewnym skupieniu przez ten czas.
Potem odbyła się procesja do tzw. Ciemnicy, która znajduje się w kaplicy Wniebowzięcia NMP przy katedrze Świętej Rodziny. Tam czuwanie modlitewne do rozpoczęcia liturgii Wielkiego Piątku.

Obrazek Obrazek
Podczas procesji odśpiewano pieśń "Pangue lingua"

(-) Abp Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ
Obrazek
Awatar użytkownika
Adalbertus Pronobis Stempel
Biskup
Biskup
Posty: 66
Rejestracja: 04 mar 2021, 19:22

Odznaczenia

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Adalbertus Pronobis »

WIELKI PIĄTEK Zgodnie z tradycją Kościół nie sprawuje celebry, lecz adoruje Krzyż, na którym nasz Zbawca umarł, aby zgładzić nasze grzechy. Jako, że Wielki Piątek jest kontynuacją Wielkiego Czwartku, w ciszy i skupieniu podąża procesja wejścia wraz z prymasem Adalbertusem, który leży krzyżem przed ołtarzem.
Obrazek Następnie rozpoczął od modlitwy i w ciszy wysłuchał liturgii Słowa. Po wysłuchaniu Pasji według św. Jana, postanowił zachować przez dłuższą chwilę milczenie. Potem odbyła się uroczysta modlitwa wiernych składającą się z 10 intencji.
Obrazek Kolejną częścią liturgii była adoracja Krzyża.
Obrazek Po zakończonej adoracji nastąpił obrzęd Komunii Świętej. Potem Najświętszy Sakrament przeniesiono do konkatedry św. Aleksego i bł. Urbana V, gdzie znajduje się Grób Pański.
Obrazek Przybywając na miejsce, ustawiono Najświętszy Sakrament, gdzie potrwa adoracja do Wigilii Paschalnej.
Obrazek
(-) Abp Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ
Obrazek
Awatar użytkownika
Adalbertus Pronobis Stempel
Biskup
Biskup
Posty: 66
Rejestracja: 04 mar 2021, 19:22

Odznaczenia

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Adalbertus Pronobis »

WIGILIA PASCHALNA
Późnym wieczorem w konkatedrze św. Aleksego i bł. Urbana V w Leónie rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Najpierw asysta liturgiczna wraz z kapłanami udali się do rozpalonego ogniska przed świątynią, gdzie został poświęcony ogień, od którego zapalono Paschał - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.

Obrazek
Następnie odbyła się procesja światła.

Obrazek
Potem wysłuchano Orędzia Wielkanocnego, które odśpiewał ksiądz Enrique.


Po zakończonym śpiewie odbyła się Liturgia Słowa, która w tę wyjątkową noc jest bardzo bogata, ponieważ składa się z siedmiu czytań ze Starego i jednego czytania z Nowego Testamentu oraz Ewangelii. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu zabrzmiał hymn "Chwała na wysokości Bogu" w towarzystwie bicia dzwonów, które oznajmiły całemu Królestwu radość Zmartwychwstania Chrystusa.





Przeczytaniu Ewangelii, prymas Skarlandu, arcybiskup Adalebrtus Pronobis, wygłosił okolicznością homilię, wyjaśniając znaczenie dzisiejszej liturgii oraz wskazując, że centrum naszej wiary jest Zmartwychwstanie Pana. Potem odbyła się Liturgia Chrzcielna, w której pobłogosławiono wodę, którą pokropiono lud na pamiątkę chrztu.

Obrazek Następnie odbyła się dalsza część celebracji. Pod koniec liturgii Wigilii Paschalnej, wyruszyła procesja rezurekcyjna do katedry Świętej Rodziny, ogłaszając w ten sposób, że Chrystus Zmartwychwstał.

Obrazek
(-) Abp Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ
Obrazek
Awatar użytkownika
Adalbertus Pronobis Stempel
Biskup
Biskup
Posty: 66
Rejestracja: 04 mar 2021, 19:22

Odznaczenia

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Adalbertus Pronobis »

Nad ranem do katedry Świętej Rodziny przybyła procesja rezurekcyjna, który wyruszyła z konkatedry św. Aleksego i bł. Urbana V. Podczas wejścia do katedry uroczyście odśpiewano hymn dziękczynny Te Deum.

Następnie prymas Skarladnu ksiądz arcybiskup Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini pobłogosławił wiernych Najświętszym Sakramentem.


Obrazek
Na zakończenie Triduum Paschalnego odśpiewano antyfonę Regina Coeli.


(-) Abp Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini SJ
Obrazek
Awatar użytkownika
Enrique Sánchez Oviedo Stempel
Posty: 553
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:58
Lokalizacja: Walencja

Odznaczenia

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Enrique Sánchez Oviedo »

Alleluja !
/-/ Abp Enrique hrabia Sánchez Oviedo, OSI
Prymas Królestwa Skarlandu
Arcybiskup Walencji
Alkad Miasta Oviedo
Obrazek
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: TRIDUUM PASCHALNE

Post autor: Miguel de Catalan »

Alleluja. :D
Zablokowany

Wróć do „Kościół Rotryjski”