Acri - informacje ogólne

Awatar użytkownika
Adelaide von Hohenburg Stempel
Hrabina
Hrabina
Posty: 212
Rejestracja: 19 mar 2021, 16:18
Lokalizacja: Acri

Acri - informacje ogólne

Post autor: Adelaide von Hohenburg »

Obrazek Acri
Acri o powierzchni 140,8 km² jest stolicą prowincji o tej samej nazwie wchodzącej w skład Wspólnoty Walencji. Ulokowane jest na zachodniej części Mesety Skarlandzkiej na wysokości 120 m n.p.m. Historia miasta sięga IX wieku p.n.e. Współczesny układ urbanistyczny Acri ukształtował się podczas odbudowy zniszczeń po rewolucji republikańskiej z 3 września 2013 roku będącej częścią skarlandzkiej wojny sukcesyjnej.

Pierwotnie osada nazywana była Acri. Nazwa wywodzi się od cywilizacji założycielskiej - koczowniczego plemienia Akrytów, które osiadło na tych ziemiach na koniec VIII wieku p.n.e tworząc Państwo Akryckie. Pierwsza zmiana nazwy nastąpiła w 715 roku n.e. gdy Maurowie z powodu panujących ówcześnie promuzułmańskich nastrojów zmienili nazwę miasta na Córdoba. Nowa nazwa utrzymała się aż do zakończenia rekonkwisty w 1492 roku. W historycznych źródłach widnieje również nazwa Suchedniów. Wszystkie trzy nazwy zmieniały się co jakiś czas od początku istnienia miasta.
Informacje na temat siedlisk ludzkich, które mogły dać początek miastu Acri są skąpe i pochodzą głównie z niewielu zachowanych do dzisiaj źródeł. Do powstania Acri bezpośrednio przyczyniła się migracja italijskich plemion na Półwysep Skarlandzki na końcu VIII wieku p.n.e. Akryci osiedlili się na zachodniej części półwyspu i tam założyli swoje państwo. Miasto powstało najprawdopodobniej na początku kolejnego wieku stając się stolicą. Nazwa miasta potwierdzona została przez administrację bizantyjską w VI wieku n.e. Niestety nigdzie nie zachowały się te dokumenty. Wtedy też plemiona zostały zchrystianizowane. Po Bizantyjczykach miasto przejęli Wizygoci. W VIII n.e wieku Maurowie opanowali prawie cały półwysep, a miasto funkcjonowało pod nazwą Kordoba przez ponad pięćset lat. Miasto stało się ośrodkiem rzemiosła, produkcji broni i jedwabiu. W czasach kalifatu kordobańskiego przeżywało swój złoty wiek, odznaczający się koegzystencją ludzi wielu religii. Początek XI wieku to czas wielkiego zamętu i koniec hegemonii arabskiej na Półwyspie Skarlandzkim. Kordoba znalazła się w granicach nowopowstałego Królestwa Suchedniowa. Nowe władze nadały miastu nazwę Suchedniów i ustanowiły je stolicą. Część historycznej arabskiej zabudowy zostało zniszczone, a na jej miejscu powstała nowa. W architekturze Suchedniowa zachowany został akcent wpływów arabskich. Wówczas miasto awansowało do rangi ważnego ośrodka handlowego. Unia między Królestwami Móstoles, Leónu i Walencji zaważyła na pozycji Suchedniowa. Nastąpił mimowolny zastój gospodarczy i upadek metropolii. Przełom przyniósł XVII I XVIII wiek kiedy to Skarland osłabł wyniszczony wojnami z Francją i konfliktami sukcesyjnymi. Miasto ponownie przeżyło złoty wiek, gdyż większość akryckiego handlu została niedotknięta skutkami wojen. Gdy Skarland dostał się pod wpływy francuskie to Suchedniów pełnił funkcję hegemona gospodarczego półwyspu. Kiedy to Zjednoczone Królestwo Acri 29 września 1970 roku wchłonęło Republikę Skarlandzką stolica królestwa wzmocniła swoje wpływy na kontynecie. Sytuacja zmieniła się 27 marca 2008 roku, kiedy to wybuchła wojna między zbuntowanym Królestwem Skarlandu a Zjednoczonym Królestwem Acri. Miasto doznało wielu zniszczeń. Dodatkowa II wojna sukcesyjna w Skarlandzie przyczyniła się do ponownych zniszczeń. Następne zniszczenia przyniosła wojna wewnątrz rodu Vasców władających tymi ziemiami. W dniu 20 kwietnia 2009 roku Królestwo Acri zjednoczyło się z Królestwem Skarlandu, a Acri zostało stolicą prowincji o tej samej nazwie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miasto Acri”