Dekret Rektora nº 3 o organizacji nauki [O]

Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Dekret Rektora nº 3 o organizacji nauki [O]

Post autor: Miguel de Catalan »

Obrazek

DEKRET REKTORA nº 3
o organizacji nauki

z dnia XI VIII A.D. MMXXI

Działając na podstawie Statutu Akademii Królewskiej Skarlandu z dnia XI VIII A.D. MMXXI, zarządzam, co następuje:
I.
Dekret ten reguluje kwestię organizacji studiów na Akademii Królewskiej Skarlandu.

II.
Studia na Akademii na trzech poziomach się odbywają. Od najniższego począwszy, są to licencjat, magisterium i doktorat.

III.
Licencjat to kurs, podczas którego student powinien zapoznać się z podstawami danej dziedziny nauki, oraz zdać egzamin przeprowadzony przez jego opiekuna naukowego. Absolwent studiów z danej dziedziny nauki na tym poziomie legitymować się może tytułem bakałarza.

IV.
Magisterium to studia stopnia wyższego, podczas których student powinien poznać głębiej studiowaną przez siebie naukę, zdać egzamin przeprowadzony przez swojego mistrza i złożyć pracę magisterską. Absolwent studiów z danej dziedziny nauki na tym poziomie legitymować się może tytułem magistra.

V.
Doktorat to postępowanie ku nadaniu uczonemu tytułu doktora, czyli mistrzostwa w swej dziedzinie. Powinien on pogłębiać swą wiedzę w danej dziedzinie nauki. Następnie winien złożyć rozprawę doktorską i dokonać jej publicznej obrony.

VI.
Każdemu studentowi przypisywany jest mistrz, który winien go prowadzić w czasie kształcenia i pisania prac naukowych. W przypadku studiów na poziomie licencjata i magisterium — przeprowadza egzamin, zaś na wszystkich trzech poziomach studiów — ocenia pracę dyplomową, magisterską lub rozprawę doktorską.

VII.
Po ocenieniu przez mistrza rozprawy doktorskiej, Rektor postanawia o zwołaniu Senatu Akademii. Obrona rozprawy doktorskiej następuje na zgromadzeniu Senatu Akademickiego. Prawa do głosowania jest na ten czas pozbawiony uczony, który broni swojej rozprawy doktorskiej.

VIII.
Publiczna obrona doktoratu polega na odpowiedzi na zadane przez innych ludzi, zwłaszcza członków Senatu, pytania dotyczące rozprawy i dziedziny nauki, związanej z toczącym się przewodem doktorskim. Potem następuje głosowanie Senatu nad przyjęciem rozprawy doktorskiej z jej obroną oraz, jeśli rozprawa uznana zostanie za wybitną, nad uznaniem jej za wyróżniającą. Głosowanie nad przyjęciem rozprawy doktorskiej z jej obroną przebiega według zasad większości zwykłej, zaś nad uznaniem rozprawy za wyróżniającą, według zasad większości bezwzględnej.

IX.
Aby studia zostały uznane za zaliczone, student powinien zaliczyć wymagane egzaminy, jeśli takie na danym poziomie studiów występują, oraz zaliczyć pracę dyplomową.

X.
Notą najwyższą, którą promotor studentowi wystawić może, jest ocena bardzo dobra. Niżej dobra oraz dostateczna stoją. Otrzymanie stopnia niedostatecznego równoznaczne jest z niezaliczeniem. Takoż profesor, wedle uznania swego plusy lub minusy do not dopisać może.

XI.
Dekret moc prawną zyskuje z chwilą złożenia podpisu przez Rektora.



/-/ Miguel de Catalán, Infante de Scarlaña

Rektor Królewskiej Akademii Skarlandu
Zablokowany

Wróć do „Dziennik Urzędowy Królewskiej Akademii Skarlandu”