Kościół Powszechny Pollinu

Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 39
Rejestracja: 08 gru 2023, 23:32

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Piwski Sroczyński »

Vilarte pisze: 29 lut 2024, 23:36
@Norbert de Catalan @Piwski Sroczyński wg mojej najlepszej wiedzy kościół został jedynie wymieniony, że istnieje, ale nic więcej nie było precyzowane. Więc zakładam, że jest państwa. To by przy okazji logicznie składało się w całość z faktem, że zgodnie z projektami budynek ma orientalny/południowy wygląd :D
W Krakowie to wsm właśnie w kościele posiadanym przez Miasto odbywają się trydenty... to może tutaj w kontrze do marazmu rotryjskiego patriarchatu, też tak to wygląda ;)
(—) Piwski Żmij-Sroczyński

Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen Stempel
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2023, 2:22

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Aleksy I Komnen »

@Piwski Sroczyński Czy byłaby możliwość aby Kościół Powszechny Pollinu działał również w Bizancjum?
Tyle, że u nas by się przydał bardziej taki ryt prawosławny, lub unicki. Bo na terenie Cesarstwa to dominuje prawosławie, jedynie w ziemi świętej jest katolicyzm jako dominująca religia, oraz panuje wolność religijna. Więc u nas by się przydał KPP ale w takim wydaniu co najmniej unickim... :D Ale chyba dałoby radę takie rzeczy zrobić. W końcu chyba nie takie rzeczy się działy i nie takie rzeczy mikroświat widział... ;)
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Awatar użytkownika
Vilarte Stempel
Posty: 245
Rejestracja: 11 kwie 2020, 17:56

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Vilarte »

@Aleksy I Komnen mogę się wypowiadać tylko za siebie i swoją diecezję, ale jak dla mnie nie ma przeszkód, co najwyżej kwestie personalne, bo już w tej chwili brakuje nam rąk do pracy, czy raczej posługi.
I nastąpiłoby to przez przejście archidiecezji do KPP czy utworzenie nowej struktury?
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen Stempel
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2023, 2:22

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Aleksy I Komnen »

Vilarte pisze: 03 mar 2024, 21:46
@Aleksy I Komnen mogę się wypowiadać tylko za siebie i swoją diecezję, ale jak dla mnie nie ma przeszkód, co najwyżej kwestie personalne, bo już w tej chwili brakuje nam rąk do pracy, czy raczej posługi.
I nastąpiłoby to przez przejście archidiecezji do KPP czy utworzenie nowej struktury?
Co oznaczałoby przejście naszej Archidiecezji do KPP a co oznaczałoby utworzenie nowej struktury do niezbyt wiem? Nie orientuję się w tym zbytnio.
Jeśli chodzi o ludzi, to obecnie mamy konto, klona, który pełni rolę arcybiskupa. Możemy go również wykorzystać jako kapłana nowej archidiecezji, KPP. :)
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 39
Rejestracja: 08 gru 2023, 23:32

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Piwski Sroczyński »

Aleksy I Komnen pisze: 03 mar 2024, 10:54 @Piwski Sroczyński Czy byłaby możliwość aby Kościół Powszechny Pollinu działał również w Bizancjum?
Tyle, że u nas by się przydał bardziej taki ryt prawosławny, lub unicki. Bo na terenie Cesarstwa to dominuje prawosławie, jedynie w ziemi świętej jest katolicyzm jako dominująca religia, oraz panuje wolność religijna. Więc u nas by się przydał KPP ale w takim wydaniu co najmniej unickim... :D Ale chyba dałoby radę takie rzeczy zrobić. W końcu chyba nie takie rzeczy się działy i nie takie rzeczy mikroświat widział... ;)
Nie ma dla nas najmniejszego problemu, ażeby w Cesarstwie używać obrządku wschodniego tam gdzie jest taka wola. Ogólnie to używamy ksiąg ceremoniarzy będących spuścizną po dawnej chwale Patriarchatu Rotryjskiego, w tym Rytuału Welijskiego. Do tego inne nabożeństwa, np. coś takiego jak ostatnio w Edelweiss, możemy też odmówić zarówno w rycie zachodnim jak i w greckim. W wypadku nawiązania struktur na linii Konstantynopol - Stolica Święta, poprosilibyśmy o podanie ew. świąt (tak może po jednym na kwartał) które są dla Was ważne i byście widzieli z ich okazji celebrację. Jeśli to nie będzie kolidowało z kalendarzem świąt z innych państw to moglibyśmy wtedy taką celebrację przygotować, ew. w najbliższą do takiego dnia sobotę/niedzielę (real...). Więc zapraszam do rozmów
(—) Piwski Żmij-Sroczyński

Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 39
Rejestracja: 08 gru 2023, 23:32

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Piwski Sroczyński »

Aleksy I Komnen pisze: 04 mar 2024, 19:43 Co oznaczałoby przejście naszej Archidiecezji do KPP a co oznaczałoby utworzenie nowej struktury do niezbyt wiem? Nie orientuję się w tym zbytnio.
Jeśli chodzi o ludzi, to obecnie mamy konto, klona, który pełni rolę arcybiskupa. Możemy go również wykorzystać jako kapłana nowej archidiecezji, KPP. :)
No w wypadku przejścia aktualnych struktur do unii z Kościołem Powszechnym Pollinu to zachowana zostanie w cesarstwie jedność struktur eklezjalnych. Założenie nowej struktury to nowy dział, nowe wątki, porzucenie dawnych. Narracyjnie dwa systemy parafialne i diecezje, koszmar dyzunii. Poraz pierwszy taka podwójna hierarchia powstała w czasach zamieszania z monotizytyzmem i poważnie nadwyrężyła zarówno autorytet Kościoła jak i Cesarstwa. Moim zdaniem ich dublowanie nie ma sensu ani w ramach prowadzonej narracji, jak i poza nią. Jeśli osoba od multika jawnego ma ochotę tam prowadzić kościół to jak najbardziej, im bliżej struktura wiernych tym lepiej. W każdym razie od czasu duchowieństwo spoza cesarstwa też by tam mogło podziałać.
(—) Piwski Żmij-Sroczyński

Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen Stempel
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2023, 2:22

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Aleksy I Komnen »

Piwski Sroczyński pisze: 04 mar 2024, 19:48
Aleksy I Komnen pisze: 03 mar 2024, 10:54 @Piwski Sroczyński Czy byłaby możliwość aby Kościół Powszechny Pollinu działał również w Bizancjum?
Tyle, że u nas by się przydał bardziej taki ryt prawosławny, lub unicki. Bo na terenie Cesarstwa to dominuje prawosławie, jedynie w ziemi świętej jest katolicyzm jako dominująca religia, oraz panuje wolność religijna. Więc u nas by się przydał KPP ale w takim wydaniu co najmniej unickim... :D Ale chyba dałoby radę takie rzeczy zrobić. W końcu chyba nie takie rzeczy się działy i nie takie rzeczy mikroświat widział... ;)
Nie ma dla nas najmniejszego problemu, ażeby w Cesarstwie używać obrządku wschodniego tam gdzie jest taka wola. Ogólnie to używamy ksiąg ceremoniarzy będących spuścizną po dawnej chwale Patriarchatu Rotryjskiego, w tym Rytuału Welijskiego. Do tego inne nabożeństwa, np. coś takiego jak ostatnio w Edelweiss, możemy też odmówić zarówno w rycie zachodnim jak i w greckim. W wypadku nawiązania struktur na linii Konstantynopol - Stolica Święta, poprosilibyśmy o podanie ew. świąt (tak może po jednym na kwartał) które są dla Was ważne i byście widzieli z ich okazji celebrację. Jeśli to nie będzie kolidowało z kalendarzem świąt z innych państw to moglibyśmy wtedy taką celebrację przygotować, ew. w najbliższą do takiego dnia sobotę/niedzielę (real...). Więc zapraszam do rozmów
Macie może gdzieś zapisane dokumenty rytu welijskiego, gdyż wraz z upadkiem Rotrii znikły wszelkie posty zawierające ceremonie oraz rytuały... :(

Co do świąt to myślę, że byłyby to tradycyjne święta występujące w katolicyzmie. Do tego moglibyśmy obchodzić rocznice założenia cesarstwa - 28 Listopada, moją koronację na Cesarza - 25 grudnia (data pokrywa się z świętami bożego narodzenia). :)
Piwski Sroczyński pisze: 04 mar 2024, 19:53
Aleksy I Komnen pisze: 04 mar 2024, 19:43 Co oznaczałoby przejście naszej Archidiecezji do KPP a co oznaczałoby utworzenie nowej struktury do niezbyt wiem? Nie orientuję się w tym zbytnio.
Jeśli chodzi o ludzi, to obecnie mamy konto, klona, który pełni rolę arcybiskupa. Możemy go również wykorzystać jako kapłana nowej archidiecezji, KPP. :)
No w wypadku przejścia aktualnych struktur do unii z Kościołem Powszechnym Pollinu to zachowana zostanie w cesarstwie jedność struktur eklezjalnych. Założenie nowej struktury to nowy dział, nowe wątki, porzucenie dawnych. Narracyjnie dwa systemy parafialne i diecezje, koszmar dyzunii. Poraz pierwszy taka podwójna hierarchia powstała w czasach zamieszania z monotizytyzmem i poważnie nadwyrężyła zarówno autorytet Kościoła jak i Cesarstwa. Moim zdaniem ich dublowanie nie ma sensu ani w ramach prowadzonej narracji, jak i poza nią. Jeśli osoba od multika jawnego ma ochotę tam prowadzić kościół to jak najbardziej, im bliżej struktura wiernych tym lepiej. W każdym razie od czasu duchowieństwo spoza cesarstwa też by tam mogło podziałać.
To w takim razie wolę aby obecne struktury po kościele Rotryjskim przeszły na KPP. De facto jeśli chodzi o Archidiecezję oraz ewentualne diecezje, parafie itd, to istnieje jedynie Archidiecezja Konstantynopolitańska.
Osobą prowadząca to konto arcybiskupa jestem osobiście ja. Na razie użyliśmy go jedynie do zrobienia Ingresu Arcybiskupiego, oraz koronacji cesarskiej. Nie mieliśmy za bardzo innych wyjść bo Rotria była nieaktywna, a patriarcha Rusowii również znikł. Wobec czego zrobiliśmy konto i stworzyliśmy postać własnego patriarchy aby móc jakoś funkcjonować. Oczywiście jestem zainteresowany prowadzeniem narracji duchownego i opieki nad Patriarchatem i Arcybiskupstwem. Jak najbardziej zgadzam się aby osoby spoza Bizancjum mogły u nas działać.

Co do pewnych szczegółów, to czy nasz Arcybiskup Konstantynopola po dołączeniu do KPP, nadal mógłby być, używać tytułu Patriarchy Ekumenicznego? W realu biskupi ze stolicy nawet w czasie unii z Rzymem byli Patriarchami, ale nie wiem czy to funkcjonować by mogło także w KPP. Nie wiem jaka jest wasza sytuacja jako Arcybiskupa i głowy KPP.
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 39
Rejestracja: 08 gru 2023, 23:32

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Piwski Sroczyński »

Aleksy I Komnen pisze: 04 mar 2024, 22:15 Macie może gdzieś zapisane dokumenty rytu welijskiego, gdyż wraz z upadkiem Rotrii znikły wszelkie posty zawierające ceremonie oraz rytuały... :(
Rytuały mamy zapisane w naszym archiwum, zanim Rotria padła to zdbaliśmy o ich zachowanie. Do weekendu nie mam jak ich wysłać bo mam to w domu, ale jest to bezpieczne. Być może to wgl zahostujemy na potrzeby Kościoła wsm.
Aleksy I Komnen pisze: 04 mar 2024, 22:15 Co do świąt to myślę, że byłyby to tradycyjne święta występujące w katolicyzmie. Do tego moglibyśmy obchodzić rocznice założenia cesarstwa - 28 Listopada, moją koronację na Cesarza - 25 grudnia (data pokrywa się z świętami bożego narodzenia). :)
Wartałoby może wybrać jakiegoś szczególnie ważnego dla Cesarstwa świętego. Można byłoby wtedy jego wspomnienie ładnie i z fajerwerkami obchodzić. Sama data założenia cesarstwa jak najbardziej. Z aktywnością w Bizancjum choćby mnie czy np. Santiego, Windsora, w rocznicę koronacji może być ciężej, bo to Boże Narodzenie, więc nwm czy członkowie episkopatu spoza Cesarstwa nie będą zajęci w swoich diecezjach.
Aleksy I Komnen pisze: 04 mar 2024, 22:15 To w takim razie wolę aby obecne struktury po kościele Rotryjskim przeszły na KPP. De facto jeśli chodzi o Archidiecezję oraz ewentualne diecezje, parafie itd, to istnieje jedynie Archidiecezja Konstantynopolitańska.
Osobą prowadząca to konto arcybiskupa jestem osobiście ja. Na razie użyliśmy go jedynie do zrobienia Ingresu Arcybiskupiego, oraz koronacji cesarskiej. Nie mieliśmy za bardzo innych wyjść bo Rotria była nieaktywna, a patriarcha Rusowii również znikł. Wobec czego zrobiliśmy konto i stworzyliśmy postać własnego patriarchy aby móc jakoś funkcjonować. Oczywiście jestem zainteresowany prowadzeniem narracji duchownego i opieki nad Patriarchatem i Arcybiskupstwem. Jak najbardziej zgadzam się aby osoby spoza Bizancjum mogły u nas działać.

Co do pewnych szczegółów, to czy nasz Arcybiskup Konstantynopola po dołączeniu do KPP, nadal mógłby być, używać tytułu Patriarchy Ekumenicznego? W realu biskupi ze stolicy nawet w czasie unii z Rzymem byli Patriarchami, ale nie wiem czy to funkcjonować by mogło także w KPP. Nie wiem jaka jest wasza sytuacja jako Arcybiskupa i głowy KPP.
Ogólnie na dłuższą metę to dobrze byłoby nieco zracjonalizować tytulaturę w Kościele i wgl ogarnąć jakieś prawo kanoniczne, a Patriarchaty (najlepiej pięć, bo pentarchia fajna rzecz :lol: ) warto byłoby ustanowić w aktywniejszych ośrodkach duchownych. Niemniej, jednostki wchodzące w skład Kościoła Powszechnego Pollinu, mają prawo zachować obecną tytulaturę minimum do czasu, do kiedy na ich czele pozostaje osoba, za której sprawą unia została zawarta - szanujemy prawa nabyte. A tak swoją drogą, czy skoro macie ryt wschodni to zamiast tytułu arcybiskupa i arcybiskupstwa nie lepsza byłaby nazwa Archieparchia i Archieparcha (wsm. w kościołach wschodnik można go też nazwać Arcybiskupem). Ta nazwa Archieparchia ładna grecka, nie przywodzi tak na myśl łacinników
(—) Piwski Żmij-Sroczyński

Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Aleksy I Komnen Stempel
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2023, 2:22

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Aleksy I Komnen »

Dziękuję za odpowiedź.

Tym rytuałom chętnie się przyjrzę w najbliższym czasie, jeśli możliwości i okoliczności nam na to pozwolą. :D

Prócz takich świąt jak powstanie cesarstwa, jak koronacja cesarza, oraz Boże Narodzenie, Wielkanoc itp. można jeszcze dodać daty patronów np. miasta Konstantynopola, lub też innych miast/regionów w Bizancjum.

Jak teraz będzie wyglądał proces przejścia z Kościoła Rotryjskiego do KPP. Co musimy zrobić, podpisać?
Jeśli chodzi o nazwy to zgadzam się i zdecydowanie optuję, aby Konstantynopol pozostał Patriarchatem.
Innymi mogłyby być Osiek, Grodzisk lub Angemont, Walencja, Vox. ;)
Aleksy I Komnen
Władca Cesarstwa Bizantyjskiego
Awatar użytkownika
Vilarte Stempel
Posty: 245
Rejestracja: 11 kwie 2020, 17:56

Medale Pamiatkowe

Re: Kościół Powszechny Pollinu

Post autor: Vilarte »

Ewentualnie co do tytulatury zawsze można jakoś rozdzielić ją na honorową i "realną". W Hasselandzie mamy taki przykład, że szef regionu nosi tytuł Lorda Namiestnika, ale jako że trzy regiony tradycyjnie nosiły wcześniej nazwy wicekrólestw, to ich LNowie po reformie zachowali honorowy tytuł wicekrólów - ale jeśli w ustawie gdzieś jest mowa o Lordzie Namiestniku, to odnosi się także do nich.
https://www.facebook.com/Hasseland/

Santiago Vilarte
Lord Szambelan Hasselandu
Mer Angemontu
Prezes SZSzachu
TBC
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościół Powszechny Pollinu”