I zgromadzenie Zakonu

Miejsce obrad i dysput członków Zakonu.

Moderator: Duchowieństwo

Awatar użytkownika
Enrique Sánchez Oviedo Stempel
Posty: 553
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:58
Lokalizacja: Walencja

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Enrique Sánchez Oviedo »

Witam ponownie.
Na wstępie chciałbym przeprosić, za znikomą aktywność w ostatnim czasie, tj. podczas wakacji.
Ostatnio rozmyślałem sobie nad swoim życiem oraz mikronacjami. Ze względu na realne obowiązki zdecydowałem się nieco ograniczyć swoją aktywność w mikronacjach. Tym samym zrzekam się i rezygnuję z funkcji generała Zakonu.
/-/ Abp Enrique hrabia Sánchez Oviedo, OSI
Prymas Królestwa Skarlandu
Arcybiskup Walencji
Alkad Miasta Oviedo
Obrazek
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Miguel de Catalan »

Bez Prałata to nie będzie to samo. Może rozwiążmy zakon?
Awatar użytkownika
Enrique Sánchez Oviedo Stempel
Posty: 553
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:58
Lokalizacja: Walencja

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Enrique Sánchez Oviedo »

Miguel de Catalan pisze: 30 lip 2021, 14:34 Bez Prałata to nie będzie to samo. Może rozwiążmy zakon?
Nie jestem pewien ale pewnie byłbym skłonny tak zrobić. :| :roll:
/-/ Abp Enrique hrabia Sánchez Oviedo, OSI
Prymas Królestwa Skarlandu
Arcybiskup Walencji
Alkad Miasta Oviedo
Obrazek
Awatar użytkownika
Gagik Bagratyda Stempel
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2021, 11:52
Lokalizacja: Smyrna
Kontakt:

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Gagik Bagratyda »

Laudetur Iesus Christus!

Słysząc o rozważanym rozwiązaniu zakonu udałem się do Skarlandu, by spróbować dopomóc - na ile będzie to możliwe - swoją poradą.

Jak powszechnie wiadomo, większość rotryjskiego duchowieństwa nie odznacza się ostatnio zbytnią aktywnością i abp von Hippogriff-Piccolomini nie jest pod tym względem wyjątkiem. Nie wiadomo również, kiedy powróci (i czy w ogóle). Stąd przynajmniej w najbliższym czasie nie możemy się spodziewać, że Ordo Devotus et Zelanti (nazwa przypuszczalnie zostanie zmieniona, ponieważ jest niegramatyczna), z którym Zakon św. Jakuba miał się połączyć, zacznie w najbliższym czasie rzeczywiście działać.

Nie oznacza to jednak, że niewielka liczba członków Zakonu św. Jakuba uniemożliwia mu jakąkolwiek formę istnienia. Być może należy rozważyć połączenie z innym mikronacyjnym zakonem. W tej chwili istnieją trzy takie wspólnoty:

1. Zakon św. Izydora, niedawno zatwierdzony przez Stolicę Pawłową i tworzony w Sarmacji przez kard. Zabieraja. Znajduje się on dopiero w stadium organizacji, stąd też trudno coś więcej o nim powiedzieć; warto jednak zwrócić uwagę, że patron izydorianów jest świętym związanym z kulturą hiszpańską, do której po części nawiązuje Skarland.

2. Zakon krzyżacki, najstarszy z istniejących obecnie v-zakonów. Podobnie jak Zakon św. Jakuba, nawiązuje on do tradycji zakonów rycerskich. Ostatnimi czasy jego aktywność nie jest zbyt wielka i ogranicza się głównie do umieszczania na rotryjskim i polsko-litewskim forum fragmentów Ewangelii na każdy dzień. W Rzplitej nastąpiło jednak niedawno pewne ożywienie, związane z należącym do zakonu młodym diakonem.

3. Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, potocznie zwany templariuszami, do którego należę i który chciałbym tutaj szerzej przedstawić. Zakon powstał w styczniu 2019 r. w Cesarstwie Rzymian (tzw. Cesarstwie Bizantyjskim); tam też znajduje się siedziba Wielkiego Mistrza w Nikozji na Cyprze oraz duchowe centrum na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Głównym zadaniem Zakonu jest szerzenie wiary chrześcijańskiej na całym świecie, a szczególnie w Ziemi Świętej, szerzenie ideałów rycerskich oraz obrona chrześcijan przed poganami. Prócz tego templariusze pełnią posługę duszpasterską i charytatywną. Obrzędowość templariuszy wymaga opracowania; za to posiadają oni stosunkowo dobrze (jak na warunki mikronacyjne) rozwiniętą oryginalną duchowość, z którą można się zapoznać tutaj.

Zakon liczy obecnie dwóch członków i działa w Bizancjum, na Santerze oraz w Saksonii w Niemczech.

Co do ewentualnego zjednoczenia, to widziałbym to tak: Zakon św. Jakuba staje się częścią Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona jako Baliwat św. Jakuba, obejmujący swoją jurysdykcją struktury Zakonu na terenie Korony Królestwa Skarlandu. Baliwat to jednostka administracyjna istniejąca w danym państwie mikroświata oraz posiadająca częściową autonomię. Jest ona przewidziana w regule, choć aktualnie nie istnieją takie struktury, ponieważ poza Cesarstwem Zakon posiada jedynie pojedyncze komandorie w Saksonii oraz na Santerze. Baliwat mógłby otrzymać pewne przywileje, np. zachowania lokalnych tradycji i zwyczajów czy prawa do samodzielnego ustanawiania i likwidacji komandorii mu podległych; baliw mógłby też z urzędu wchodzić w skład Rady Zakonu. Oczywiście dokładne warunki zjednoczenia zostały by ustalone na drodze negocjacji.
o. Gagik Bagratyda

Գագիկ Բագրատունի
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Miguel de Catalan »

A co gdyby zamiast zakonu Jakuba zamienić go na Templariuszy?
Awatar użytkownika
Enrique Sánchez Oviedo Stempel
Posty: 553
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:58
Lokalizacja: Walencja

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Enrique Sánchez Oviedo »

A ja mam taką propozycję aby zamienić Zakon Św. Jakuba w wspólnotę orderu, Order Świętego Jakuba od Miecza lub Order Rycerski św. Jakuba.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby Templariusze działali u nas bez połączenia z Jakubem. Ba Zakon Św. Jakuba może być Orderem a ja czy Książe Miguel zostać możemy członkami zakonu Templariuszy, o czym pisałem już kiedyś z @Miguel de Catalan.
/-/ Abp Enrique hrabia Sánchez Oviedo, OSI
Prymas Królestwa Skarlandu
Arcybiskup Walencji
Alkad Miasta Oviedo
Obrazek
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Miguel de Catalan »

Enrique Sánchez Oviedo pisze: 11 sie 2021, 16:02 A ja mam taką propozycję aby zamienić Zakon Św. Jakuba w wspólnotę orderu, Order Świętego Jakuba od Miecza lub Order Rycerski św. Jakuba.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby Templariusze działali u nas bez połączenia z Jakubem. Ba Zakon Św. Jakuba może być Orderem a ja czy Książe Miguel zostać możemy członkami zakonu Templariuszy, o czym pisałem już kiedyś z @Miguel de Catalan.
Zobaczę co odpowie Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy na taką propozycję. Tak jak pisałem też i jakoś na początku miesiąca na PW, mnie taka opcja by odpowiadała.
Awatar użytkownika
Gagik Bagratyda Stempel
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2021, 11:52
Lokalizacja: Smyrna
Kontakt:

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Gagik Bagratyda »

Wielki Mistrz wyraził poparcie dla takiej propozycji, choć stwierdził, że konieczne będzie omówienie szczegółów, zwłaszcza w kwestii relacji między działalnością Zakonu a nieznanym nam dokładnie skarlandzkim prawem.
Przy okazji przypomniał mi o wartym wspomnienia fakcie: nasz Zakon nie jest strukturą Kościoła Rotryjskiego i nie podlega patriarsze, choć oczywiście wierni rotryjscy mogą do niego należeć - wszak Wielki Mistrz jest jednym z nich. Jesteśmy organizacją niezależną, choć pozostającą pod opieką Cesarza.
o. Gagik Bagratyda

Գագիկ Բագրատունի
Awatar użytkownika
Gagik Bagratyda Stempel
Posty: 26
Rejestracja: 18 lut 2021, 11:52
Lokalizacja: Smyrna
Kontakt:

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Gagik Bagratyda »

Chciałbym wiedzieć, czy wobec wstąpienia x. bp Sánchez Oviedo do Izydorianów nadal rozważane jest rozpoczęcie działalności templariuszy na ziemiach skarlandzkich. Wydaje mi się bowiem, że nie będzie już ona potrzebna.
o. Gagik Bagratyda

Գագիկ Բագրատունի
Awatar użytkownika
Miguel de Catalan Stempel
Posty: 2390
Rejestracja: 07 sie 2020, 12:37
Lokalizacja: Valencia

Odznaczenia

Re: I zgromadzenie Zakonu

Post autor: Miguel de Catalan »

Ja zostawiam jeszcze sprawę otwartą. Nie chcę sie na razie określać, po gruntownym przemyśleniu zobaczymy co dalej.
Dołączenie do Izydorianów nie jest chyba równoznaczne, ze nie można być w innym rycerskim zakonie? :)
Zablokowany

Wróć do „Kapituła Generalna”