Ceremoniarz Zakonu Św. Jakuba

Zbiór praw obowiązujących w Zakonie.

Moderator: Duchowieństwo

Awatar użytkownika
Enrique Sánchez Oviedo Stempel
Posty: 553
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:58
Lokalizacja: Walencja

Odznaczenia

Ceremoniarz Zakonu Św. Jakuba

Post autor: Enrique Sánchez Oviedo »

Ceremoniarz Zakonu Św. Jakuba

Inwestytura kandydata na członka zakonu

GZ - Generał Zakonu,
MC - Mistrz Ceremonii
NN - Kandydat

MC - W Episkopalnym Księstwie Andory, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny z Urgel, odbywa się inwestytura. Zgromadzeni są wszyscy członkowie Zakonu Santiago.
W progi świątyni wstępuje procesja, na początku której kroczy krucyferariusz. Za nim podąża członek elekt ubrany w białą lnianą szatę, pokornie pochylając głowę i krocząc na przód. Za nim podążają zakonnicy Św. Jakuba w odświętnych strojach, a następnie Generał Zakonu w szatach ceremonialnych z insygniami. Orkiestra w tym czasie gra hymn Zakonu Rycerzy Św. Jakuba.
Obrazek Ogromny trybularz "Botafumeiro" roznosi po świątyni zapach kadzidła, procesja zbliża się do ołtarza który ulokowany jest w głownej nawie.
Zakonnik elekt klęka na klęczniku znajdującym się na przeciw ołtarza. Generał Zakonu podaje nowemu członkowi krzyż, i pyta się:

GZ - Czy chcesz dobrowolnie i świadomie wstąpić do zakonu ?

NN - Chcę.

GZ - Czy przyrzekasz być wiernym i posłusznym Generałowi Zakonu ?

NN - Tak.

GZ - Złóż przysięgę.

NN - Ja, NN, ślubuję, iż dochowam wierności Koronie Królestwa Skarlandu oraz wierze katolickiej. Biorąc przykład z osoby Św. Jakuba Apostoła chcę w mym życiu kierować się zasadami Ewangelii, poczuciem sprawiedliwości oraz honorem, a w razie potrzeby bronić właśnie tych cnót.

MC - Po złożeniu przysięgi przez elekta, współbracia zakonni nakładają na jego ramiona płaszcz, na głowie spoczywa czapka zakonna, zaś na okrytej białym materiałem piersi mieni się czerwony, jedwabny krzyż Św. Jakuba. Tak przyozdobiony zakonnik elekt powstaje i podchodzi do Generała Zakonu, po czym przyklęka przed jego obliczem a ten czyniąc znak krzyża na jego czole, błogosławi zakonnika elekta i oficjalnie przyjmuje do Zakonu Św. Jakuba.
Po inwestyturze następuje celebra.
Obrazek Po zakończeniu oficjalnych uroczystości nowo przyjęty w szeregi zakonu członek wraz z współbraćmi oraz Generałem Zakonu udają się do zakrystii.
/-/ Abp Enrique hrabia Sánchez Oviedo, OSI
Prymas Królestwa Skarlandu
Arcybiskup Walencji
Alkad Miasta Oviedo
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawa Zakonu”